Survivor South Africa: Champions is the fifth season of the South African version of Survivor. The premiere aired on January 19, 2014.

28 year-old Graham Jenneker defeated 35 year-old Buhle Madlala and 23 year-old Sivu Xabanisa in a 5-3-2 vote, winning the R1 million prize.

Production

Twists/Changes

  • Tribe Captains: Two South African sports champions would be invited to be captains of the tribes. They would live at the camps, compete in the challenges with the tribes, and made some decisions, but they couldn't be voted out nor have a vote at Tribal Council. However, both of them would vote at the Final Tribal Council to help to decide the winner. The captains were former Springbok rugby captain, Corné Krige for Selatan tribe and former Bafana Bafana player, Mark Fish for Utara.
  • Schoolyard Pick: At Day 1, the tribes were divided by Schoolyard Pick, with the tribe captains choosing the players.
  • Tribe Shuffle: On Day 12, the remaining fourteen castaways compete in a Touchy Subjects challenge. When the castaways have completed six questions correctly, they step off a porch and are directed to a turntable, which alternates in directing them to one of two mats. Once each mat is filled with seven castaways, the tribes are informed that this is a tribe shuffle, with each mat representing a new tribe.
  • Duels: On occasion, the capitains would duel to earn rewards or help the next challenge for his tribe.
  • Challenge Assistant: South African sports champions were invited to participate in challenges, helping the tribe who won the previous duel.
  • Salvation Cup: After the merge, the captains were taken away from their tribes, where they would compete in different duels for the Salvation Cup, an artifact that give its holder a right to negate one vote from a castaway of his choice.

Castaways

Contestant Tribe Affiliation Finish Votes
Against
Original Tribe Switched Tribe Merged Tribe
ZAS5 ashleigh t.png Ashleigh Bryant
22, Pinelands, WC
High School Teacher
Selatan 1st Voted Out
Day 3
7
ZAS5 marsha t.png Marsha Wessels
40, Retreat, WC
Army Sports Officer
Selatan 2nd Voted Out
Day 5
5
ZAS5 killarney t.png Killarney Jones
44, Benoni, GP
Martial Artist
Utara 3rd Voted Out
Day 7
6
ZAS5 zan t.png Zan Lang
24, East London, EC
Vehicle Salesman
Utara 4th Voted Out
Day 9
9
ZAS5 shona t.png Shona Macdonald
24, Craigavon, GP
Account Manager
Selatan 5th Voted Out
Day 9
10
ZAS5 philip t.png Philip Dickson
32, Durban, KZN
Firefighter
Selatan 6th Voted Out
Day 11
10
ZAS5 gena t.png Gena Alkana
29, Sea Point, WC
PR Manager
Selatan Utara 7th Voted Out
Day 13
6
ZAS5 sonette t.png Sonette Myburgh
40, Witpoortjie, GP
Mortuary Attendant
Utara Utara 8th Voted Out
Day 15
7
ZAS5 stephen t.png Stephen Walker
25, Johannesburg, GP
Business Analyst
Utara Utara 9th Voted Out
Day 17
4
ZAS5 marian t.png Marian de Vos
25, Lone Hill, GP
Entrepreneur
Utara Utara Juara 10th Voted Out
1st Jury Member
Day 19
10
ZAS5 solly t.png Solly Mathiba
32, Kathu, NC
Sports Manager
Utara Selatan 11th Voted Out
2nd Jury Member
Day 20
8
ZAS5 moyra t.png Moyra Makina
34, Claremont, WC
HR Director
Selatan Selatan 12th Voted Out
3rd Jury Member
Day 21
6
ZAS5 vel t.png Vel Bodiba
26, Mabopane, GP
Actress
Utara Selatan 13th Voted Out
4th Jury Member
Day 21
8
ZAS5 shane t.png Shane Hattingh
42, Bryanston, GP
Media Salesman
Utara Utara 14th Voted Out
5th Jury Member
Day 22
10
ZAS5 altaaf t.png Altaaf Sheik
29, Durban, KZN
SAAF Helicopter Pilot
Selatan Selatan 15th Voted Out
6th Jury Member
Day 24
5
ZAS5 zavion t.png Zavion Kotze
25, Johannesburg, GP
Wedding Planner
Selatan Selatan 16th Voted Out
7th Jury Member
Day 25
4
ZAS5 david t.png David de Wet
53, Roosevelt Park, GP
Farrier
Selatan Utara 17th Voted Out
8th Jury Member
Day 26
5
ZAS5 sivu t.png Sivu Xabanisa
23, Khayelitsha, WC
Astrophysics Student
Utara Utara Second
Runner-Up
9
ZAS5 buhle t.png Buhle Madlala
35, Northcliff, GP
Events Planner
Utara Selatan Runner-Up 1
ZAS5 graham t.png Graham Jenneker
28, Bellville, WC
Financial Manager
Selatan Selatan Sole Survivor 9

Sporting Champions

Champion Purpose Tribe Status
Original Tribe Merged Tribe
ZAS5 corne t.png Corné Krige
38, Cape Town, WC
Former Springbok Captain
Tribe Captain Selatan Salvation Winning
Champion
ZAS5 mark t.png Mark Fish
39, Cape Town, WC
Former Bafana Bafana Defender
Utara Losing
Champion
Jimmy Tau
33, Kimberley, NC
Retired Bafana Bafana Defender
Challenge Assistant Selatan
Makhaya Ntini
36, Midnigi, EC
Retired Proteas Bowler
Selatan
Jonty Rhodes
44, Pietermaritzburg, KZN
Retired Proteas Fielder
Selatan
Carol Tshabalala
SuperSport Presenter
Utara
Derek Alberts
SuperSport Presenter
Selatan

Season Summary

Episode Air date Challenges Eliminated
(Vote)
Finish
Duels Reward Immunity
1 January 19, 2014 Utara None Utara No
Tribal Council
Selatan
Utara
2 January 26, 2014 None Utara None Ashleigh
(7-3)
1st Voted Out
Day 3
3 February 2, 2014 Selatan Selatan Utara Marsha
(5-4)
2nd Voted Out
Day 5
4 February 9, 2014 None Selatan Selatan Killarney
(6-3-1)
3rd Voted Out
Day 7
5 February 16, 2014 Selatan Utara None Zan
(8-1)
4th Voted Out
Day 9
Shona
(7-1)
5th Voted Out
Day 9
6 February 23, 2014 Selatan Selatan Utara Philip
(6-1)
6th Voted Out
Day 11
7 March 2, 2014 None None Selatan Gena
(6-1)
7th Voted Out
Day 13
8 March 9, 2014 None Utara1 Selatan Sonette
(5-1)
8th Voted Out
Day 15
Selatan1
9 March 16, 2014 None Utara Selatan Stephen
(4-1)
9th Voted Out
Day 17
10 March 23, 2014 Mark None None No
Tribal Council
11 March 30, 2014 None None Zavion Marian
(3-3-1-0;
6-3)2, 3
10th Voted Out
1st Jury Member
Day 19
12 April 6, 2014 Corné Moyra4 Solly
(6-2-1)
11th Voted Out
2nd Jury Member
Day 20
13 April 13, 2014 Mark Altaaf4 Moyra
(4-2-1-1)
12th Voted Out
3rd Jury Member
Day 21
None None Buhle Vel
(6-2)
13th Voted Out
4th Jury Member
Day 21
14 April 20, 2014 Mark None Sivu Shane
(4-1-1)
14th Voted Out
5th Jury Member
Day 22
15 April 27, 2014 Corné Zavion
[Altaaf,
Graham]
Zavion Altaaf
(5-0)
15th Voted Out
6th Jury Member
Day 24
16 May 4, 2014 Mark Graham4 Zavion
(2-0)2
16th Voted Out
7th Jury Member
Day 25
[David]
17 May 11, 2014 None Buhle4 David
(2-2;
Tiebreaker)5
17th Voted Out
8th Jury Member
Day 26
18 May 18, 2014 Jury Vote Sivu
(5-3-2)
Second Runner-Up
Buhle
(5-3-2)
Runner-Up
Graham
(5-3-2)
Sole Survivor
Notes:

^1 The Reward Challenge resulted in a draw, so both tribes shared the reward.
^2 A Hidden Immunity Idol was played, negating all votes against its user.
^3 The vote resulted in a tie. Per Survivor South Africa rules, a revote would commence.
^4 Combined Reward and Immunity Challenge.
^5 Per Survivor South Africa rules, a fire-making challenge would be held between the tied players in case of a
deadlock tie in the final four Tribal Council.

Voting History

Survivor South Africa: Champions Voting History
Tribes Original Tribes Switched Tribes Merged Tribe
Episode: 2 3 4 5 6 7 8 9 11 12 13 14 15 16 17 18
Voted Out: ZAS5 ashleigh t.png
Ashleigh
ZAS5 marsha t.png
Marsha
ZAS5 killarney t.png
Killarney
ZAS5 zan t.png
Zan
ZAS5 shona t.png
Shona
ZAS5 philip t.png
Philip
ZAS5 gena t.png
Gena
ZAS5 sonette t.png
Sonette
ZAS5 stephen t.png
Stephen
Tie ZAS5 marian t.png
Marian
ZAS5 solly t.png
Solly
ZAS5 moyra t.png
Moyra
ZAS5 vel t.png
Vel
ZAS5 shane t.png
Shane
ZAS5 altaaf t.png
Altaaf
ZAS5 zavion t.png
Zavion
Tie ZAS5 david t.png
David
ZAS5 sivu t.png
Sivu
ZAS5 buhle t.png
Buhle
ZAS5 graham t.png
Graham
Vote: 7-3 5-4 6-3-1 8-1 7-1 6-1 6-1 5-1 4-1 3-3-1-02,3 6-3 6-2-1 4-2-1-1 6-2 4-2-1 5-0 2-02 2-2 Tiebreaker4 5-3-2
Graham Ashleigh Marsha Shona Philip Shane None Solly Moyra Vel Shane Altaaf Sivu David Jury Vote
Buhle Sonette Zan Marian Marian Shane Vel Graham Shane Altaaf Zavion Sivu
Sivu Killarney Zan Gena Sonette Stephen Graham Graham Solly Moyra Vel Zavion Altaaf Zavion David
David Ashleigh Philip Shona Philip Gena Sonette Stephen Marian Marian Solly Moyra Vel Shane Altaaf Sivu Sivu Voted out Graham
Zavion Shona Philip Shona Philip Shane Marian Solly Moyra Vel Shane Altaaf Sivu Sivu
Altaaf Ashleigh Marsha Shona Philip Sivu Marian Solly Sivu Vel Buhle Sivu Graham
Shane Killarney Zan Gena Sonette Stephen Graham Graham Solly Moyra Vel Zavion Sivu
Vel Sonette Zan Shane Graham David Graham Graham Buhle
Moyra Ashleigh Philip Shona Philip Shane Marian Solly Vel Graham
Solly Sonette Zan Shane Marian Shane Buhle
Marian Killarney Zan Gena Sonette Stephen Graham None Graham
Stephen Killarney Zan Gena Sonette David
Sonette Killarney Zan Gena Sivu
Gena Ashleigh Marsha Shona Philip Marian
Philip Ashleigh Marsha Shona Moyra
Shona Ashleigh Marsha David
Zan Killarney Solly
Killarney Zan
Marsha Shona Philip
Ashleigh Shona
Corné1 Solly Sivu Graham
Mark1 Buhle Moyra Zavion Buhle Buhle
Notes:

^1 During the merge, Corné and Mark competed in duels where they can negate 1 vote against a castaway of their choice. During the Final Tribal Council, they voted as members of the Jury.
^2 A Hidden Immunity Idol was played, negating all votes against its user.
^3 The vote resulted in a tie. Per Survivor South Africa rules, a revote was held where the castaways involved in the tie would not vote and the remaining castaways could only vote for those involved in the tie.
^4 Per Survivor South Africa rules, a fire-making challenge would be held between the tied players in case of a deadlock tie in the final four Tribal Council.

Trivia

References

Survivor South Africa Seasons

Panama · Malaysia · Santa Carolina · Maldives · Champions · Philippines · Island of Secrets · Immunity Island

Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.